menuordersearch
sepanjexport.com

حبوبات

پنج شنبه یکم آبان ۹۹
(0)
(0)
حبوبات

حبوبات

حبوبات یکی از بهترین منابع غذایی پروتئین می‌باشند بعد از پروتئین حیوانی ،حبوبات یکی از بهترین منابع غذایی پروتئین می‌باشند. از طرفی منبعی ارزان تر از پروتئین محسوب می‌شوند و می‌توانند برای کسانی که امکان خرید پروتئین حیوانی اعم از گوشت قرمز، سفید و.. ندارند، جایگزین مناسبی باشند. البته همه افراد جهان با هر نوع تغذیه باید حبوبات را در رژیم غذایی خود دخیل کنند.

افرادی که می‌خواهند پروتئین حیوانی را به طور کامل حذف کنند یا در مصرف گوشت و گیاه تعادل ایجاد کنند، حتماً باید حبوبات را به رژیم غذایی خود اضافه نمایند. کیفیت پروتئین به دست آمده از حبوبات کمتر از گوشت است. میزان آمینو اسید موجود در حبوبات نیز کمتر است.

البته اگر میزان حبوبات مصرفی متنوع باشد، آمینو اسید کامل تری به بدن فرد می‌رسد. فرهنگ های مختلف در سراسر جهان در مصرف حبوبات روش خود را دارند و هر کدام به نوعی حبوبات را در رژیم غذایی شان ذخیره می‌کنند، مثلا بعضی از آنها لوبیا، نخود، عدس، برنج و غیره استفاده می‌کنند.

تمام انواع حبوبات ارزش غذایی بالایی دارند که در بین‌ آنها لوبیا پروتئین، فولیک اسید و فیبر بالاتری دارد. زمانی که حبوبات را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، ممکن است که با کمی نفخ و یا مشکل در گوارش مواجه شوید که می‌توانید با پختن حبوبات این اثر ها را کاهش دهید. البته در بین سایر حبوبات، هضم لوبیا راحت تر است.
فواید حبوبات در رژیم غذایی

پروتئین

حبوبات سرشار از آمینو اسید هستند. آمینو اسید یک ماده مغذی برای ساخت پروتئین است و باعث رشد موها، زیبایی پوست و ناخن ها می‌گردد و همچنین انرژی لازم فرد را تامین خواهد کرد. واکنش های متابولیسمی را بهبود می‌بخشد و به طور کلی سلامت هورمون ها و سیستم ایمنی را نیز افزایش خواهد داد.

فیبر

فیبر یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است که احساس سیری به فرد می‌دهد، به گوارش او کمک می‌کند، باعث می‌شود که مواد اضافی از بدن او خارج شوند، قند خون را تنظیم می‌کند و همچنین کلسترول را پایین تر می‌آورد. فیبر موجود در حبوبات برای افرادی که مبتلا به دیابت، هایپوگلایسمی یا مقاوم به انسولین هستند، بسیار مناسب است.

فولات یا فولیک اسید

یکی از مهم ترین مواد مغذی برای تقسیم طبیعی سلول ها در دوران بارداری، شیردهی، فولیک اسید یا همان ویتامین b9 است که نقشی بسیار موثر در رشد نوزاد دارد افراد جوان نیز باید به اندازه کافی این ویتامین را به بدن برسانند تا بتوانند متابولیسم مناسب داشته باشند، انرژی زیادی به دست بیاورند و تولید سلول های قرمز خون افزایش پیدا کند. فولیک اسید در کاهش حملات قلبی، سکته و بیماری های عروقی موثر است.

فواید حبوبات

آهن

آهن نیز یکی دیگر از اجزای معدنی ضروری است که اکسیژن را به سلول های خونی از ریه به دیگر قسمت های بدن می‌رساند و به افزایش سطح انرژی و استقامت بدن کمک خواهد کرد.

تیامین یا ویتامین ب 1

تیامین یا ویتامین ب 1 نقش فعالی در متابولیسم کربوهیدرات دارد و آن را به انرژی قابل مصرف تبدیل می‌کند. این ویتامین همچنین می‌تواند عملکرد عصبی فرد را بهبود بخشد و کتون ها را به کوآنزیم مورد نیاز برای متابولیسم سلولی تبدیل نماید.

منگنز

منگنز نیز مسئول تولید و نگهداری از هورمون های جنسی، تنظیم قند خون، عملکرد عصبی و مغزی، تنظیم کلسیم و جذب آن است و همچنین در متابولیسم کربوهیدرات نیز تأثیرگذار است و نقش مهمی را در سلامت غضروف و استخوان برعهده دارد.

منیزیم

منیزیم مسئول افزایش سلامت قلبی عروقی، بهبود فعالیت عضلانی و ریلکسیشن، تولید انرژی و استخوان های سالم است.

آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان موجود در حبوبات برای مبارزه با رادیکال های آزاد همراه با پیری، سرطان، دیابت و بیماری های قلبی عروقی مناسب است.
بیشترین استفاده از فواید حبوبات

در طول هفته سه یا بیشتر از سه فنجان از حبوبات مصرف کنید تا تمام ویتامین ها، مواد معدنی و مغذی مورد نیاز بدن شما تامین شود.

زمان ذخیره کنید. حبوبات پخته شده را می‌توان به مدت 6 ماه فریز کرد. پس مقداری از آن را بپذیرید و آن را در فریزر قرار دهید تا هر وقت که نیاز داشتید، بیرون بگذارید تا آب شود و به راحتی از آن استفاده کنید.

حبوبات را می‌توانید به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. بسیاری از افراد شکایت می‌کنند که نمی‌دانند چگونه با رژیم غذایی خود حبوبات مصرف کنند اما غذاهای مختلفی هستند که می‌توانند از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشند که حبوبات در‌ آنها به کار رفته باشد. اگر از متود فریز کردن حبوبات پخته شده استفاده کنید، می‌توانید در عرض چند دقیقه یک غذای عالی همراه با حبوبات داشته باشید.

خواص حبوبات
حبوبات می‌تواند برای بهبود بیماری های زیر موثر باشد:

دیابت

حبوبات بر پایه گیاه هستند و شامل مواد مغذی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌باشند زیرا گلایسمیک کمی دارند و دیابت را کنترل می‌کنند و بیماری های قلبی عروقی را می‌کاهند.

مصرف منظم حبوبات به بدن کمک می‌کند تا سطح کلسترول را کاهش دهد و بتواند فشار خون را کنترل کند. مطالعات این قضیه را به اثبات رساندند که مصرف روزانه حبوبات به شدت در کاهش فشار خون بالا، تری گلیسیرید و وزن موثر است.

کاهش وزن

فیبر موجود در حبوبات به فرد احساس سیری می‌دهد و به کاهش وزن کمک می‌کند. طبق مطالعات انجام شده افرادی که حبوبات مصرف می‌کنند، فیبر، پتاسیم، آهن و مس بیشتری دریافت می‌کنند. در نتیجه علاوه بر کاهش وزن، یک بدن سالم خواهند داشت.

سرطان

اگرچه فواید بالا قوی تر از چیزی است که فکرش را بکنید اما حبوبات می‌تواند به طور وسیعی افراد را در ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان در امان نگه دارد زیرا دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.
فواید حبوبات برای کودکان

چاقی در دوران کودکی در کل جهان به نگرانی تبدیل شده است. استراتژی های زیادی برای جلوگیری و درمان چاقی در دوران کودکی وجود دارد که مخصوصاً روی محدود کردن میزان دریافت کالری تمرکز می‌کند.

بعضی از متخصصان تاکید دارند که باید رژیم غذایی و سایر میوه ها و سبزی جات در رژیم کودک بیشتر وجود داشته باشد تا از چاقی جلوگیری شود. افزودن حبوبات در رژیم غذایی کودکان نیز می‌تواند به وزن سالم‌ آنها کمک کند و سلامت کلی بدنشان را نیز افزایش دهد.

بیشتر کودکانی که به اندازه کافی در رژیم غذایی خود فیبر دریافت نمی‌کنند با مسئله چاقی روبرو هستند زیرا فیبر نقش مهمی در احساس سیری دارد. پس اگر فیبر به اندازه کافی به بدن کودک نرسد، احتمال دارد که بیشتر غذا بخورد و در نتیجه با اضافه وزن روبه رو خواهد شد.

حبوبات برای کودک
حبوبات در رژیم های غذایی خاص

با افزایش تعداد افرادی که رژیم های غذایی خاص می‌گیرند، مانند گیاهخوارها یا خام خوار ها و رژیم های فاقد گلوتن، افزایش مصرف حبوبات در همان رژیم غذایی می‌تواند نیاز بدن به مواد مغذی را تامین کند.

گیاهخوار ها، خام خوار ها

مصرف حبوبات توسط افراد گیاه خوار یا خام خوار بستگی به نیاز بدن آن را به موادی مثل پروتئین، آهن و زینک دارد. بیشتر افراد گیاهخوار در رژیم غذایی خود از لبنیات یا تخم مرغ استفاده می‌کنند، زیرا کاملاً از پروتئین حیوانی دست کشیدند.

در رژیم غذایی‌ آنها معمولاً چربی اشباع کم تر، کلسترول کمتر و فیبر بیشتری قرار می‌گیرد. ممکن است که این افراد از کمبود ویتامین های ب 12، کلسیم، چربی های امگا 3 رنج ببرند اما می‌توانند با مصرف مکمل، این ویتامین ها را تامین کنند.
عوارض حبوبات

حبوبات در کنار مزایایی که دارد، می‌تواند عوارضی هم برای افراد ایجاد کند که معمولا شامل موارد زیر است :

عاملی برای میگرن

بعضی از حبوبات ها حاوی ماده ای به نام تیرامین هستند که میگرن را تشدید می‌کنند. این غذاها معمولاً باعث ایجاد واکنش آلرژیک در بعضی از افراد نیز می‌شوند.

افزایش فشار خون

اگر از داروهایی مثل MAO برای درمان افسردگی استفاده می‌کنید، احتمالاً فرد مصرف چنین داروهایی همراه با حبوبات با افزایش فشارخون روبرو شود.

تداخل در جذب ویتامین

بعضی از حبوبات مثل سویا حاوی ماده ای هستند که جذب بتاکاروتن و ویتامین ب 12 و دی را مختل می‌کنند. البته اگر چنین غذاهایی حرارت دیده شوند و به اصطلاح پخته مصرف شوند، اثرشان در ایجاد اختلال در جذب ویتامین ها کاهش پیدا می‌کند.

نقرس

اگر از بیماری هایی مثل نقرس رنج می‌برید، برای مصرف حبوبات حتماً با پزشک مشورت کنید. افراد مبتلا به نقرس نباید سرخود از حبوباتی مثل لوبیا یا نخود استفاده کنند زیرا گاهی اوقات احتمال ابتلا به بیماری را فراهم می‌کند، اوریک اسید را بالا می‌برد که عاملی برای حمله نقرس است.

ایجاد نفخ

همانطور که می‌دانید حبوبات عامل اصلی مشکلات گوارشی و ایجاد نفخ در فرد می‌باشند، بخصوص اگر این حبوبات را خشک مصرف کنید. زمانی که بدن شما قند موجود در این مواد غذایی را بشکند، گاز تولید می‌گردد. مواد گیاهی مثل لیمو یا رازیانه می‌تواند از وجود این نفخ ها جلوگیری کنند.

ایجاد نفخ
راهکارهایی برای پخت لوبیای حبوبات خشک

  برای پخت حبوبات اول مقداری آب تازه و خنک به‌ آنها اضافه کنید تا کل حبوبات را بپوشاند.
  تا جایی که می‌توانید برای پخت حبوبات صبر کنید. انواع مختلف حبوبات زمان های متفاوتی برای پخته شدن نیاز دارند اما بهتر است که در پخت آن عجله نکنید تا نفخ‌ آنها به طور کامل گرفته شود.
  برای پخت حبوبات از جوش شیرین استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که حبوبات، ویتامین ب خود را از دست بدهند و در طعم‌ آنها نیز اثر منفی ایجاد می‌کند.
  سعی کنید که هنگام پخت هراز گاهی مواد را هم بزنید تا به دیواره قابلمه نچسبند.
  کمی آب سرد در طول پخت لوبیا ها اضافه کنید تا مطمئن باشید که آب‌ آنها تمام نشده باشد.
  قبل از خوردن، میزان نرم شدن حبوبات را بسنجید. حبوبات باید به قدری پخته شوند که نرم باشند اما از طرفی پوست‌ آنها جدا نشده باشد.
  سعی کنید که کل حبوبات را در یک وعده مصرف کنید تا بعدا دوباره مجبور به گرم کردن آن نباشید.
  از ادویه های مختلف برای طعم دهی به حبوبات استفاده کنید که معمولاً فلفل بیش از بقیه توصیه می‌گردد. فلفل همچنین می‌تواند میزان نفخ ایجاد شده توسط حبوبات را کاهش دهد.
  نمک نیز عامل خوبی برای کاهش اثر نفخ حبوبات محسوب می‌شود.

گالری تصاویر محصول
تصاویر
بیشتر
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
logo-samandehi
اگرقصد خرید دارید ثبت نام کنید به منظور خرید کالای مورد نیاز، ابتدادر سایت ثبت نام و حساب کاربری را ایجاد ووارد صفحه اختصاصی خود شوید. نحوه خرید ازفروشگاه به منظور خرید کالای مورد نیاز، وارد صفحه اختصاصی خود شوید.از منوی فروشگاه ویا با استفاده از جستجوی پیشرفته، نام محصول مورد نظر خود را انتخاب یا در قسمت جستجو درج نموده و در نـــهایت با کلیک بر روی دکمه "اضافه کردن به سبد" کالای در خواستی را به لیست خریدهای خود اضافه و مراحل بعدی را انجام دهید چنانچه سفارش در ساعات غیر اداری و در روزهای تعطیل ثبت شود، در اولین ساعات اداری روز بعد، سفارش ها به ترتیب اولــــویت ارسال می‌گردند (به علت عدم وجود نمایندگی در سایر استان ها و شهرستان ها پرداخت در محل فقط مخصوص شهر تهران بوده و مشمول سایر استانها و شهرستان ها نمی‌شود ) رهگیری سفارشات بعد از انجام تمامی مراحل سفارش و پرداخت هزینه، سیــــستم یک کد اختصاصی سفارش برای پیگیری در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز با مراجعه به وب سایت شـرکت و وارد کردن کد حساب کاربری از وضعیت سفارش خـود مطلع شوید فروشگاه برای خرید از یک فروشگاه اینترنتی ابتدا باید از اعتبار، صحت و سقم فروشگاه اطلاع و آگاهی یابید که برای این منظور می‌توان پروانه کسب وکار، نماد ( اخذ شده از مرکز تجارت الکترونیک مرکز ) را نام برد که گزینه خوبی است با کلیک بر روی آرم نماد اعتماد الکترونیک ( دقت کنید آرم نماد اعتماد و پروانه کسب وکار قابل کلیک باشد ) و یا مجوز کسب و کار می‌توانید مشخصات فروشگاه و صاحب آن را مطالعه نمایید. ثبت سفارش خرید عمده خرید کالا با وزنهای بالا تر از یک کیلو (از یک کیلو تا ....... ) با توجه به مقدار و حجم خرید از لحاظ مالی و با عنایت به توان درخواست کننده کالا، از طریق ثبت سفارش صورت خواهد گرفت. لذا مشتریان گرامی که قصد خرید اقلام با وزن های بالا را دارند می‌توانند کالای مورد نیاز خودرا ثبت سفارش نمایند تا در اسرع وقت کارشناسان ما پس از بررسی بهترین راه کاررا برای خرید کالای مورد نیاز مشتریان عزیز و گرامی ارائه دهند گیاهان آپارتمانی کاهنده آلودگی هوا خواص و مضرات مواد غذایی فیلم های آموزشی را در آپارات ببینید
دفتر مرکزی: خیابان خیام جنوبی - اول خیابان مختاری شرقی - کوی شهید جعفر حاج واحـــــدی - کوی شــــهید پــاک آئین - پــــــلاک 32 - کد پستی 1198936181
فکس : 02155630771 تلفن ثابت : 02155615236 - 02155616408
تلفن های همراه
09226981181-09100624984
09121244432(واتساب)- 09029080746
ایمیل : info@sepanjexport.compinterestigappinteresttelegraminstagramfacebookwhatsupsoroshaparat
پاسخ از طریق واتساب و تلگرام
در صورت نصب واتساب وتلگرام ازطریق کامپیوترودرغیراین صورت باتلفن همراه ارتباط داشته باشید
سلامتی شما و خانواده محترمتان را از خداوند متعال خواستاریم 24 ساعت آنلاین پیام خودرا ارسال نمایید
کارشناس
پشتیبانی واتساپ
چطور میتونم کمکتون کنم؟
کارشناس
پشتیبانی تلگرام
چطور میتونم کمکتون کنم؟